- Loyal
- 6901ZZ
6901ZZ Bearing | Loyal
| 6901ZZ interchange KOYO 6901ZZ | |
| 6901ZZ cross reference KOYO 6901ZZ | |
| 6901ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6901ZZ |
| D | 24 mm |
| d | 12 mm |
| B | 6 mm |
| C | 6 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,011 Kg |
| da max | 14 mm |
| Da max. | 22 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| da min. | 14 mm |
| Size (mm) | 12x24x6 |
| Width (mm) | 6 |
| Bearing number | 6901ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Grease) Lubrication Speed | 31000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 2,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,45 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6901ZZ PDF download