- Loyal
- 6902L11-H-20
6902L11-H-20 Bearing | Loyal
| 6902L11-H-20 interchange NSK 6902L11-H-20 | |
| 6902L11-H-20 cross reference NSK 6902L11-H-20 | |
| 6902L11-H-20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6902L11-H-20 |
| D | 28 mm |
| d | 15 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 15x28x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 6902L11-H-20 |
| Bore Diameter (mm) | 15 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3 700 kN |
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



6902L11-H-20 PDF download