- Loyal
- 6318-2RSR
6318-2RSR Bearing | Loyal
| 6318-2RSR interchange FAG 6318-2RSR | |
| 6318-2RSR cross reference FAG 6318-2RSR | |
| 6318-2RSR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6318-2RSR |
| m | 5,52 kg / Weight |
| d | 90 mm |
| D | 190 mm |
| B | 43 mm |
| Size (mm) | 90x190x43 |
| Width (mm) | 43 |
| d1 | 123,3 mm |
| nB | 1/min / Reference speed |
| nG | 2200 1/min / Limiting speed |
| D2 | 160,7 mm |
| Cr | 142000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 102000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6318-2RSR |
| Cur | 5800 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 3 mm |
| ra max | 2,5 mm |
| da min | 104 mm |
| Da max | 176 mm |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 190 |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



6318-2RSR PDF download