- Loyal
- 6903-RZ
6903-RZ Bearing | Loyal
| 6903-RZ interchange CYSD 6903-RZ | |
| 6903-RZ cross reference CYSD 6903-RZ | |
| 6903-RZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6903-RZ |
| D | 30 mm |
| d | 17 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,02 Kg |
| Size (mm) | 17x30x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 6903-RZ |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 30 |
| Basic dynamic load rating (C) | 4,3 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



6903-RZ PDF download