- Loyal
- 6903L11-H-20DDU
6903L11-H-20DDU Bearing | Loyal
| 6903L11-H-20DDU interchange NSK 6903L11-H-20DDU | |
| 6903L11-H-20DDU cross reference NSK 6903L11-H-20DDU | |
| 6903L11-H-20DDU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6903L11-H-20DDU |
| D | 30 mm |
| d | 17 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 17x30x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | 6903L11-H-20DDU |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 30 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3 900 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



6903L11-H-20DDU PDF download