- Loyal
- 6904F2
6904F2 Bearing | Loyal
| 6904F2 interchange KBC 6904F2 | |
| 6904F2 cross reference KBC 6904F2 | |
| 6904F2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6904F2 |
| D | 36 mm |
| d | 20 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| r | 0.3 mm |
| Weight | 0.033 Kg |
| Size (mm) | 20x36x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 6904F2 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 36 |
| (Grease) Lubrication Speed | 19000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 6,35 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3,7 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



6904F2 PDF download