- Loyal
- 6316-Z
6316-Z Bearing | Loyal
| 6316-Z interchange ISB 6316-Z | |
| 6316-Z cross reference ISB 6316-Z | |
| 6316-Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6316-Z |
| D | 170 mm |
| d | 80 mm |
| B | 39 mm |
| C | 39 mm |
| Weight | 3,6 Kg |
| Size (mm) | 80x170x39 |
| Width (mm) | 39 |
| Bearing number | 6316-Z |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Basic dynamic load rating (C) | 127,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 84,8 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6316-Z PDF download