- Loyal
- 6905L11-H-20ZZ
6905L11-H-20ZZ Bearing | Loyal
| 6905L11-H-20ZZ interchange NSK 6905L11-H-20ZZ | |
| 6905L11-H-20ZZ cross reference NSK 6905L11-H-20ZZ | |
| 6905L11-H-20ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6905L11-H-20ZZ |
| D | 42 mm |
| d | 25 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 25x42x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 6905L11-H-20ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| Basic dynamic load rating (C) | 5 950 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6905L11-H-20ZZ PDF download