- Loyal
- 6905ZE
6905ZE Bearing | Loyal
| 6905ZE interchange NACHI 6905ZE | |
| 6905ZE cross reference NACHI 6905ZE | |
| 6905ZE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6905ZE |
| C | 9 mm |
| d | 25 mm |
| D | 42 mm |
| B | 9 mm |
| Weight | 0.042 Kg |
| r min. | 0.3 mm |
| Da max. | 40 mm |
| ra max. | 0.3 mm |
| da min. | 27 mm |
| Size (mm) | 25x42x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 6905ZE |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| (Grease) Lubrication Speed | 16000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,5 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



6905ZE PDF download