- Loyal
- 6905Z
6905Z Bearing | Loyal
| 6905Z interchange NTN 6905Z | |
| 6905Z cross reference NTN 6905Z | |
| 6905Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6905Z |
| D | 42,000 mm |
| d | 25,000 mm |
| B | 9,000 mm |
| C | 9,000 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 0.984 Inch | 25 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | No |
| Size (mm) | 25x42x9 |
| Enclosure | 1 Metal Shield |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 9,000 |
| Weight / LBS | 0.095 |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove |
| Bearing number | 6905Z |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 25MM Bore; 42MM Outside Diameter; 9MM Outer Race Width; 1 Metal Shield; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 1.654 Inch | 42 Millimeter |
| Outer Race Width | 0.354 Inch | 9 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.042 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 25,000 |
| Outer Diameter (mm) | 42,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Manufacturer Item Number | 6905Z |
| Internal Special Features | No |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6905Z PDF download