- Loyal
- 6316
6316 Bearing | Loyal
| 6316 interchange FAG 6316 | |
| 6316 cross reference FAG 6316 | |
| 6316 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6316 |
| m | 3,75 kg / Weight |
| d | 80 mm |
| D | 170 mm |
| B | 39 mm |
| Size (mm) | 80x170x39 |
| Width (mm) | 39 |
| d1 | 108,6 mm |
| nB | 5500 1/min / Reference speed |
| nG | 5400 1/min / Limiting speed |
| D1 | 141,8 mm |
| Cr | 131000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 87000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 6316 |
| Cur | 5200 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 2,1 mm |
| ra max | 2,1 mm |
| da min | 92 mm |
| Da max | 158 mm |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6316 PDF download