- Loyal
- 6906ZZ
6906ZZ Bearing | Loyal
| 6906ZZ interchange FBJ 6906ZZ | |
| 6906ZZ cross reference FBJ 6906ZZ | |
| 6906ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6906ZZ |
| D | 47 mm |
| d | 30 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| Weight | 0,051 Kg |
| Size (mm) | 30x47x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 6906ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,28 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,55 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



6906ZZ PDF download