- Loyal
- 6906NR
6906NR Bearing | Loyal
| 6906NR interchange CYSD 6906NR | |
| 6906NR cross reference CYSD 6906NR | |
| 6906NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6906NR |
| D | 47 mm |
| d | 30 mm |
| B | 9 mm |
| C | 9 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,06 Kg |
| Size (mm) | 30x47x9 |
| Width (mm) | 9 |
| Bearing number | 6906NR |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 47 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,55 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6906NR PDF download