- Loyal
- 6907-ZZ
6907-ZZ Bearing | Loyal
| 6907-ZZ interchange CYSD 6907-ZZ | |
| 6907-ZZ cross reference CYSD 6907-ZZ | |
| 6907-ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6907-ZZ |
| D | 55 mm |
| d | 35 mm |
| B | 10 mm |
| C | 10 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,086 Kg |
| Size (mm) | 35x55x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | 6907-ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Outer Diameter (mm) | 55 |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,55 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



6907-ZZ PDF download