- Loyal
- 6314ZZNR
6314ZZNR Bearing | Loyal
| 6314ZZNR interchange NTN 6314ZZNR | |
| 6314ZZNR cross reference NTN 6314ZZNR | |
| 6314ZZNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6314ZZNR |
| D | 150,000 mm |
| d | 70,000 mm |
| B | 35,000 mm |
| C | 35,000 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Snap Ring | Yes |
| Size (mm) | 70x150x35 |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 35,000 |
| Weight / LBS | 5.68792 |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Ball |
| Other Features | Deep Groove | With Snap Ring | Shell Alvania Prelubricated |
| Bearing number | 6314ZZNR |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 70MM Bore; 150MM Outside Diameter; 35MM Outer Race Width; 2 Metal Shields; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; St |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 5.906 Inch | 150 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Outer Race Width | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 70,000 |
| Outer Diameter (mm) | 150,000 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Internal Special Features | No |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



6314ZZNR PDF download