- Loyal
- 6314ZNR
6314ZNR Bearing | Loyal
| 6314ZNR interchange NTN 6314ZNR | |
| 6314ZNR cross reference NTN 6314ZNR | |
| 6314ZNR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6314ZNR |
| D | 150,000 mm |
| d | 70,000 mm |
| B | 35,000 mm |
| C | 35,000 mm |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| UNSPSC | 31171504 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 70x150x35 |
| Snap Ring | Yes |
| Enclosure | 1 Metal Shield |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 35,000 |
| Weight / LBS | 5.56 |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| closure type: | Single Shield |
| bore diameter: | 70 mm |
| overall width: | 35 mm |
| cage material: | Steel |
| fillet radius: | 2.1 mm |
| Bearing number | 6314ZNR |
| Keyword String | Ball |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| finish/coating: | Uncoated |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 70MM Bore; 150MM Outside Diameter; 35MM Outer Race Diameter; 1 Metal Shield; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outer Race Width | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Outside Diameter | 5.906 Inch | 150 Millimeter |
| outer ring width: | 35 mm |
| inner ring width: | 35 mm |
| Manufacturer Name | NTN |
| Weight / Kilogram | 2.52 |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| outside diameter: | 150 mm |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| Bore Diameter (mm) | 70,000 |
| maximum rpm (oil): | 5400 rpm |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Outer Diameter (mm) | 150,000 |
| snap ring included: | With Snap Ring |
| internal clearance: | CN |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| maximum rpm (grease): | 4600 rpm |
| static load capacity: | 68000 N |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| dynamic load capacity: | 104000 N |
| Manufacturer Item Number | 6314ZNR |
| Internal Special Features | No |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6314ZNR PDF download