- Loyal
- 6908-8-2RSC3
6908-8-2RSC3 Bearing | Loyal
| 6908-8-2RSC3 interchange KOYO 6908-8-2RSC3 | |
| 6908-8-2RSC3 cross reference KOYO 6908-8-2RSC3 | |
| 6908-8-2RSC3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6908-8-2RSC3 |
| D | 64 mm |
| d | 40 mm |
| B | 12 mm |
| Size (mm) | 40x64x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6908-8-2RSC3 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 64 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



6908-8-2RSC3 PDF download