- Loyal
- 6908NSE
6908NSE Bearing | Loyal
| 6908NSE interchange NACHI 6908NSE | |
| 6908NSE cross reference NACHI 6908NSE | |
| 6908NSE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6908NSE |
| C | 12 mm |
| d | 40 mm |
| D | 62 mm |
| B | 12 mm |
| Weight | 0.108 Kg |
| r min. | 0.6 mm |
| Da max. | 58 mm |
| ra max. | 0.6 mm |
| da min. | 44 mm |
| Size (mm) | 40x62x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6908NSE |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6100 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 13,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,95 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6908NSE PDF download