- Loyal
- 6908NR
6908NR Bearing | Loyal
| 6908NR interchange CYSD 6908NR | |
| 6908NR cross reference CYSD 6908NR | |
| 6908NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6908NR |
| D | 62 mm |
| d | 40 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,11 Kg |
| Size (mm) | 40x62x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6908NR |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6908NR PDF download