- Loyal
- 6909-ZZ
6909-ZZ Bearing | Loyal
| 6909-ZZ interchange CYSD 6909-ZZ | |
| 6909-ZZ cross reference CYSD 6909-ZZ | |
| 6909-ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6909-ZZ |
| D | 68 mm |
| d | 45 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,14 Kg |
| Size (mm) | 45x68x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6909-ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6909-ZZ PDF download