- Loyal
- 6909NKE
6909NKE Bearing | Loyal
| 6909NKE interchange NACHI 6909NKE | |
| 6909NKE cross reference NACHI 6909NKE | |
| 6909NKE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6909NKE |
| C | 12 mm |
| d | 45 mm |
| D | 68 mm |
| B | 12 mm |
| Weight | 0.122 Kg |
| r min. | 0.6 mm |
| Da max. | 64 mm |
| ra max. | 0.6 mm |
| da min. | 49 mm |
| Size (mm) | 45x68x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6909NKE |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| (Grease) Lubrication Speed | 10000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,9 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6909NKE PDF download