- Loyal
- 6909L11DDU
6909L11DDU Bearing | Loyal
| 6909L11DDU interchange NSK 6909L11DDU | |
| 6909L11DDU cross reference NSK 6909L11DDU | |
| 6909L11DDU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6909L11DDU |
| D | 68 mm |
| d | 45 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 45x68x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6909L11DDU |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,1 kN |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6909L11DDU PDF download