- Loyal
- 6910-2RZ
6910-2RZ Bearing | Loyal
| 6910-2RZ interchange CYSD 6910-2RZ | |
| 6910-2RZ cross reference CYSD 6910-2RZ | |
| 6910-2RZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6910-2RZ |
| D | 72 mm |
| d | 50 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,14 Kg |
| Size (mm) | 50x72x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6910-2RZ |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



6910-2RZ PDF download