- Loyal
- 6910-2NKE
6910-2NKE Bearing | Loyal
| 6910-2NKE interchange NACHI 6910-2NKE | |
| 6910-2NKE cross reference NACHI 6910-2NKE | |
| 6910-2NKE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6910-2NKE |
| D | 72 mm |
| d | 50 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0.6 mm |
| Weight | 0.125 Kg |
| da min. | 54 mm |
| Da max. | 68 mm |
| ra max. | 0.6 mm |
| Size (mm) | 50x72x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6910-2NKE |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 11,7 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6910-2NKE PDF download