- Loyal
- 691
691 Bearing | Loyal
| 691 interchange ZEN 691 | |
| 691 cross reference ZEN 691 | |
| 691 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 691 |
| D | 4 mm |
| d | 1 mm |
| B | 1,6 mm |
| C | 1,6 mm |
| Size (mm) | 1x4x1.6 |
| Width (mm) | 1,6 |
| Bearing number | 691 |
| Bore Diameter (mm) | 1 |
| Outer Diameter (mm) | 4 |
| (Grease) Lubrication Speed | 100000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,141 kN |
| Basic static load rating (C0) | 0,037 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



691 PDF download