- Loyal
- 6910NR
6910NR Bearing | Loyal
| 6910NR interchange CYSD 6910NR | |
| 6910NR cross reference CYSD 6910NR | |
| 6910NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6910NR |
| D | 72 mm |
| d | 50 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,14 Kg |
| Size (mm) | 50x72x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6910NR |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 12,8 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



6910NR PDF download