- Loyal
- 6910L11
6910L11 Bearing | Loyal
| 6910L11 interchange NSK 6910L11 | |
| 6910L11 cross reference NSK 6910L11 | |
| 6910L11 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6910L11 |
| D | 72 mm |
| d | 50 mm |
| B | 12 mm |
| C | 12 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 50x72x12 |
| Width (mm) | 12 |
| Bearing number | 6910L11 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,5 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



6910L11 PDF download