- Loyal
- 6313NR
6313NR Bearing | Loyal
| 6313NR interchange NTN-SNR 6313NR | |
| 6313NR cross reference NTN-SNR 6313NR | |
| 6313NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6313NR |
| D | 140,000 mm |
| d | 65,000 mm |
| B | 33,000 mm |
| C | 33,000 mm |
| Size (mm) | 65x140x33 |
| Width (mm) | 33,000 |
| Bearing number | 6313NR |
| Bore Diameter (mm) | 65,000 |
| Outer Diameter (mm) | 140,000 |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6313NR PDF download