- Loyal
- 6313N
6313N Bearing | Loyal
| 6313N interchange SNR 6313N | |
| 6313N cross reference SNR 6313N | |
| 6313N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6313N |
| D | 140,000 mm |
| d | 65,000 mm |
| B | 33,000 mm |
| C | 33,000 mm |
| Size (mm) | 65x140x33 |
| Width (mm) | 33,000 |
| Bearing number | 6313N |
| Bore Diameter (mm) | 65,000 |
| Outer Diameter (mm) | 140,000 |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6313N PDF download