- Loyal
- 6912
6912 Bearing | Loyal
| 6912 interchange CYSD 6912 | |
| 6912 cross reference CYSD 6912 | |
| 6912 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6912 |
| D | 85 mm |
| d | 60 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 0,2 Kg |
| Size (mm) | 60x85x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | 6912 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 85 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



6912 PDF download