- Loyal
- 6312NR
6312NR Bearing | Loyal
| 6312NR interchange NSK 6312NR | |
| 6312NR cross reference NSK 6312NR | |
| 6312NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6312NR |
| b | 3,1 mm |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| a | 4,06 mm |
| r | 2.1 |
| f | 2,82 mm |
| D1 | 125,22 mm |
| ra | 2 |
| C0 | 52 |
| fo | 13.1 |
| Cy | 6.5 |
| Dx | 141.5 |
| D2 | 139,7 mm |
| Z_ | 8 |
| B_ | 31 |
| rn | 0,5 mm |
| D_ | 130 |
| ro | 0.6 |
| DE_ | 117.225 |
| D_a | 119 |
| DI_ | 72.775 |
| SRI | 11.5 |
| SRE | 11.78 |
| DA_ | 22.225 |
| SRIX | 0.04 |
| SRIN | -0.04 |
| Noun | Bearing |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| mass | 1.72 |
| SREN | 0 |
| SREX | 0.08 |
| bomp | 0 |
| SBRG | 3 |
| KBRG | 6101 |
| yobi | 6312NR |
| SDM_ | 95 |
| da max | 79 mm |
| C_conv | 82000 |
| Weight | 1,72 Kg |
| ALPHA_ | 0 |
| UNSPSC | 31171504 |
| da min | 71 |
| r min. | 2,1 mm |
| LangID | 1 |
| Oil rpm | 6300 |
| GRS rpm | 5300 |
| r0 max. | 0,6 mm |
| da min. | 71 mm |
| hidYobi | 6312NR |
| Da max. | 119 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| hidTable | ecat_NSRDGB |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | Yes |
| Enclosure | Open |
| Prod_Type3 | DGBB_SR_NR_OT |
| bore type: | Round |
| Width (mm) | 31 |
| Weight / LBS | 1.72 |
| closure type: | Open |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00308 |
| Bearing number | 6312NR |
| Keyword String | Ball |
| bore diameter: | 60 mm |
| overall width: | 31 mm |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 60MM Bore; 130MM Outside Diameter; 31MM Outer Race Diameter; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.nskamericas.com |
| Outer Race Width | 1.22 Inch | 31 Millimeter |
| Manufacturer Name | NSK |
| Weight / Kilogram | 1.8 |
| bearing material: | Steel |
| outside diameter: | 130 mm |
| maximum rpm (oil): | 7000 rpm |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| internal clearance: | C0 |
| snap ring included: | With Snap Ring |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| maximum rpm (grease): | 6000 rpm |
| static load capacity: | 11700 lbs |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| manufacturer catalog: | Click here |
| dynamic load capacity: | 19300 lbs |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 6 300 r/min |
| manufacturer upc number: | 029176035142 |
| Manufacturer Item Number | 6312NR |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 300 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 52 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 82 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



6312NR PDF download