- Loyal
- 6312NR
6312NR Bearing | Loyal
| 6312NR interchange NTN 6312NR | |
| 6312NR cross reference NTN 6312NR | |
| 6312NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6312NR |
| f | 2,82 mm |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 31 mm |
| C | 31 mm |
| a | 4,06 mm |
| b | 3,1 mm |
| f0 | 13.2 |
| Cy | 6,5 mm |
| D2 | 139,7 mm |
| D1 | 125,22 mm |
| Cz | 2,9 mm |
| rn | 0,5 mm |
| Dx | 141,5 mm |
| Noun | Bearing |
| Mass | 1.73 kg |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| b max | 3.4 mm |
| a max | 4.06 mm |
| a min | 3.86 mm |
| b min | 3.1 mm |
| D4 max | 139.7 mm |
| da max | 80,5 mm |
| D3 max | 125.22 mm |
| da min | 71 mm |
| Weight | 1,73 Kg |
| r0 max | 0.6 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| UNSPSC | 31171504 |
| Da max | 119 mm |
| Db min | 141.5 mm |
| ra max | 2 mm |
| Ca min | 6.68 mm |
| Ca max | 6.88 mm |
| rs min | 2.1 mm |
| rNa max | 0.5 mm |
| rNs min | 0.5 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r0 max. | 0,6 mm |
| Da max. | 119 mm |
| da min. | 71 mm |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Snap Ring | Yes |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 31 |
| bore type: | Round |
| Nlim (oil) | 6,300 rpm |
| Weight / LBS | 3.70376 |
| Product Group | B00308 |
| Nlim (grease) | 5,400 rpm |
| closure type: | Open |
| Cage Material | Steel |
| Inch - Metric | Metric |
| Other Features | Deep Groove | With Snap Ring |
| overall width: | 31 mm |
| Keyword String | Ball |
| Bearing number | 6312NR |
| bore diameter: | 60 mm |
| cage material: | Steel |
| fillet radius: | 2 mm |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| finish/coating: | Uncoated |
| Dynamic load, C | 82 kN |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Static load, C0 | 52 kN |
| Outer Race Width | 1.22 Inch | 31 Millimeter |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Long Description | 60MM Bore; 130MM Outside Diameter; 31MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; Yes Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Steel Cage |
| Outside Diameter | 5.118 Inch | 130 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| outer ring width: | 31 mm |
| outside diameter: | 130 mm |
| precision rating: | ISO Class 0 |
| Weight / Kilogram | 1.723 |
| inner ring width: | 31 mm |
| bearing material: | High Carbon Chrome Steel |
| Manufacturer Name | NTN |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| maximum rpm (oil): | 6300 rpm |
| Snap ring reference | R130 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| internal clearance: | CN |
| snap ring included: | With Snap Ring |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| maximum rpm (grease): | 5400 rpm |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| static load capacity: | 52000 N |
| Fatigue limit load, Cu | 2.36 kN |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| dynamic load capacity: | 82000 N |
| Radial clearance class | CN |
| (Oil) Lubrication Speed | 6 300 r/min |
| Manufacturer Item Number | 6312NR |
| Internal Special Features | No |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 400 r/min |
| manufacturer product page: | Click here |
| operating temperature range: | -40 to 120 ºC |
| Basic static load rating (C0) | 52 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 82 kN |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Characteristic cage frequency, FTF | 0.38 Hz |
| Characteristic outer ring frequency, BPF0 | 3.07 Hz |
| Characteristic inner ring frequency, BPFI | 4.93 Hz |
| Characteristic rolling element frequency, BSF | 4.09 Hz |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



6312NR PDF download