- Loyal
- 6312N
6312N Bearing | Loyal
| 6312N interchange KOYO 6312N | |
| 6312N cross reference KOYO 6312N | |
| 6312N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6312N |
| C | 31 mm |
| a | 4,06 mm |
| f | 2,77 mm |
| b | 3,25 mm |
| d | 60 mm |
| D | 130 mm |
| B | 31 mm |
| D1 | 125,22 mm |
| D2 | 139,7 mm |
| Weight | 1,7 Kg |
| r min. | 2,1 mm |
| da min. | 71 mm |
| Da max. | 119 mm |
| r0 max. | 0,6 mm |
| r1 min. | 0,5 mm |
| Size (mm) | 60x130x31 |
| Width (mm) | 31 |
| Bearing number | 6312N |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 130 |
| (Oil) Lubrication Speed | 6200 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 5200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 81,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 52,2 kN |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



6312N PDF download