- Loyal
- 6311NSE
6311NSE Bearing | Loyal
| 6311NSE interchange NACHI 6311NSE | |
| 6311NSE cross reference NACHI 6311NSE | |
| 6311NSE Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6311NSE |
| C | 29 mm |
| d | 55 mm |
| D | 120 mm |
| B | 29 mm |
| Weight | 1.37 Kg |
| r min. | 2 mm |
| Da max. | 110 mm |
| ra max. | 2.0 mm |
| da min. | 65 mm |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 6311NSE |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 71,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,5 kN |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



6311NSE PDF download