- Loyal
- 6311N
6311N Bearing | Loyal
| 6311N interchange NTN-SNR 6311N | |
| 6311N cross reference NTN-SNR 6311N | |
| 6311N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6311N |
| D | 120,000 mm |
| d | 55,000 mm |
| B | 29,000 mm |
| C | 29,000 mm |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29,000 |
| Bearing number | 6311N |
| Bore Diameter (mm) | 55,000 |
| Outer Diameter (mm) | 120,000 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



6311N PDF download