- Loyal
- 6311F600
6311F600 Bearing | Loyal
| 6311F600 interchange SNR 6311F600 | |
| 6311F600 cross reference SNR 6311F600 | |
| 6311F600 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6311F600 |
| D | 120,000 mm |
| d | 55,000 mm |
| B | 29,000 mm |
| C | 29,000 mm |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29,000 |
| Bearing number | 6311F600 |
| Bore Diameter (mm) | 55,000 |
| Outer Diameter (mm) | 120,000 |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6311F600 PDF download