- Loyal
- 6311-Z
6311-Z Bearing | Loyal
| 6311-Z interchange ISB 6311-Z | |
| 6311-Z cross reference ISB 6311-Z | |
| 6311-Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6311-Z |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| Weight | 1,35 Kg |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 6311-Z |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Basic dynamic load rating (C) | 72,62 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,1 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



6311-Z PDF download