- Loyal
- 6918ZZ
6918ZZ Bearing | Loyal
| 6918ZZ interchange FBJ 6918ZZ | |
| 6918ZZ cross reference FBJ 6918ZZ | |
| 6918ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6918ZZ |
| D | 125 mm |
| d | 90 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| Weight | 0,59 Kg |
| Size (mm) | 90x125x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 6918ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 33,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 31,5 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



6918ZZ PDF download