- Loyal
- 6918-2RZ
6918-2RZ Bearing | Loyal
| 6918-2RZ interchange CYSD 6918-2RZ | |
| 6918-2RZ cross reference CYSD 6918-2RZ | |
| 6918-2RZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6918-2RZ |
| D | 125 mm |
| d | 90 mm |
| B | 18 mm |
| C | 18 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,533 Kg |
| Size (mm) | 90x125x18 |
| Width (mm) | 18 |
| Bearing number | 6918-2RZ |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Outer Diameter (mm) | 125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 32,8 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



6918-2RZ PDF download