- Loyal
- 6311-2RS
6311-2RS Bearing | Loyal
| 6311-2RS interchange ZEN 6311-2RS | |
| 6311-2RS cross reference ZEN 6311-2RS | |
| 6311-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6311-2RS |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| Weight | 1,43 Kg |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 6311-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| Basic dynamic load rating (C) | 76,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 47,5 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6311-2RS PDF download