- Loyal
- 6311-2RS
6311-2RS Bearing | Loyal
| 6311-2RS interchange Fersa 6311-2RS | |
| 6311-2RS cross reference Fersa 6311-2RS | |
| 6311-2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6311-2RS |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 6311-2RS |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



6311-2RS PDF download