- Loyal
- 6311 ZZ
6311 ZZ Bearing | Loyal
| 6311 ZZ interchange ISO 6311 ZZ | |
| 6311 ZZ cross reference ISO 6311 ZZ | |
| 6311 ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6311 ZZ |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| C | 29 mm |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 6311 ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



6311 ZZ PDF download