- Loyal
- 6311 NR
6311 NR Bearing | Loyal
| 6311 NR interchange ISB 6311 NR | |
| 6311 NR cross reference ISB 6311 NR | |
| 6311 NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6311 NR |
| D | 120 mm |
| d | 55 mm |
| B | 29 mm |
| C | 4,06 mm |
| b | 3,1 mm |
| f | 2,82 mm |
| Weight | 1,35 Kg |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29 |
| Bearing number | 6311 NR |
| Bore Diameter (mm) | 55 |
| Outer Diameter (mm) | 120 |
| (Grease) Lubrication Speed | 6120 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 72,62 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,1 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



6311 NR PDF download