- Loyal
- 6311
6311 Bearing | Loyal
| 6311 interchange NTN-SNR 6311 | |
| 6311 cross reference NTN-SNR 6311 | |
| 6311 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6311 |
| D | 120,000 mm |
| d | 55,000 mm |
| B | 29,000 mm |
| C | 29,000 mm |
| Size (mm) | 55x120x29 |
| Width (mm) | 29,000 |
| Bearing number | 6311 |
| Bore Diameter (mm) | 55,000 |
| Outer Diameter (mm) | 120,000 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16



6311 PDF download