- Loyal
- 6310UU
6310UU Bearing | Loyal
| 6310UU interchange KBC 6310UU | |
| 6310UU cross reference KBC 6310UU | |
| 6310UU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6310UU |
| D | 110 mm |
| d | 50 mm |
| B | 27 mm |
| C | 27 mm |
| r | 2 mm |
| Weight | 1.07 Kg |
| Size (mm) | 50x110x27 |
| Width (mm) | 27 |
| Bearing number | 6310UU |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 62 kN |
| Basic static load rating (C0) | 38 kN |
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



6310UU PDF download