- Loyal
- 6920-RS
6920-RS Bearing | Loyal
| 6920-RS interchange CYSD 6920-RS | |
| 6920-RS cross reference CYSD 6920-RS | |
| 6920-RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6920-RS |
| D | 140 mm |
| d | 100 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,771 Kg |
| Size (mm) | 100x140x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6920-RS |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 42,7 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



6920-RS PDF download