- Loyal
- 6920-2RZ
6920-2RZ Bearing | Loyal
| 6920-2RZ interchange CYSD 6920-2RZ | |
| 6920-2RZ cross reference CYSD 6920-2RZ | |
| 6920-2RZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6920-2RZ |
| D | 140 mm |
| d | 100 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,771 Kg |
| Size (mm) | 100x140x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6920-2RZ |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Outer Diameter (mm) | 140 |
| Basic dynamic load rating (C) | 42,7 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



6920-2RZ PDF download