- Loyal
- 6310-Z
6310-Z Bearing | Loyal
| 6310-Z interchange NKE 6310-Z | |
| 6310-Z cross reference NKE 6310-Z | |
| 6310-Z Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6310-Z |
| D | 110 mm |
| d | 50 mm |
| B | 27 mm |
| C | 27 mm |
| Weight | 1,1 Kg |
| r1 min. | 2 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| Size (mm) | 50x110x27 |
| Width (mm) | 27 |
| Bearing number | 6310-Z |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 62 kN |
| Basic static load rating (C0) | 38 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



6310-Z PDF download