- Loyal
- 6310-RS
6310-RS Bearing | Loyal
| 6310-RS interchange ISB 6310-RS | |
| 6310-RS cross reference ISB 6310-RS | |
| 6310-RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6310-RS |
| D | 110 mm |
| d | 50 mm |
| B | 27 mm |
| C | 27 mm |
| Weight | 1,05 Kg |
| Size (mm) | 50x110x27 |
| Width (mm) | 27 |
| Bearing number | 6310-RS |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| Basic dynamic load rating (C) | 63,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 37,24 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



6310-RS PDF download