- Loyal
- 6922N
6922N Bearing | Loyal
| 6922N interchange NSK 6922N | |
| 6922N cross reference NSK 6922N | |
| 6922N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 6922N |
| a | 3,3 mm |
| r | 1.1 |
| d | 110 mm |
| D | 150 mm |
| B | 20 mm |
| C | 20 mm |
| b | 1,9 mm |
| fo | 16.6 |
| B_ | 20 |
| ra | 1 |
| C0 | 44.5 |
| D1 | 147,6 mm |
| D_ | 150 |
| Z_ | 19 |
| rn | 0,5 mm |
| ro | 0.6 |
| DE_ | 141.906 |
| SRI | 6.16 |
| D_a | 143.5 |
| DA_ | 11.906 |
| SRE | 6.16 |
| DI_ | 118.094 |
| yobi | 6922N |
| mass | 0.893 |
| SBRG | 19 |
| bomp | 0 |
| KBRG | 6101 |
| SREX | 0.025 |
| SREN | -0.025 |
| SRIN | -0.025 |
| SDM_ | 130 |
| SRIX | 0.025 |
| ALPHA_ | 0 |
| r min. | 1,1 mm |
| C_conv | 43500 |
| da max | 121 mm |
| da min | 116.5 |
| Weight | 0,893 Kg |
| LangID | 1 |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 143,5 mm |
| Oil rpm | 5000 |
| da min. | 116,5 mm |
| r0 max. | 0,6 mm |
| hidYobi | 6922N |
| GRS rpm | 4300 |
| hidTable | ecat_NSRDGB |
| Size (mm) | 110x150x20 |
| Prod_Type3 | DGBB_SR_N_OT |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | 6922N |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 300 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 43,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44,5 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



6922N PDF download